Leczenie kamicy moczowej

Jest to choroba polegająca na tworzeniu się złogów w układzie moczowym (tak zwanych „kamieni”) powodujących dolegliwości bólowe w okolicy lędźwiowej często promieniujące do pachwiny. W powikłanych przypadkach może pojawić się gorączka, nudności lub wymioty a nawet ciężkie zakażenie zwane urosepsą.

W niepowikłanych przypadkach leczenie jest farmakologiczne. Lekarz urolog zapisuje odpowiednie leki stosowane najczęściej doustnie. Statystycznie u 80-90 % pacjentów po czternastu dniach stosowania leków następuje samoistne wydalenie złogu. Jeśli leczenie farmakologiczne nie przyniesie skutku lub gdy pojawią się powikłania należy zastosować inne leczenie. O metodzie, która jest w danym przypadku najbardziej skuteczna decyduje lekarz urolog.

Kamica moczowa

ESWL

Jest to metoda pozwalająca na bezbolesne rozkruszenie złogów nerkowych za pomocą fal ultradźwiękowych. Zabieg trwa od 20 do 30 minut a pacjent zaraz po nim może wrócić do domu. Pacjent leży na plecach a specjalna sonda z usg jest przystawiana do okolicy lędźwiowej. Generator fal wysyła przez powłoki ultradźwięki, które powodują pęknięcia złogu a następnie jego wydalenie z moczem.

URSL i RIRS

Jest to metoda stosowana, gdy kamień znajduje się w moczowodzie. Wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym a więc, podczas której pacjent śpi. Specjalny przyrząd zwany ureterorenoskopem wprowadzany jest do przez cewkę moczową do moczowodu bez naruszenia ciągłości powłok skórnych. Następnie kamień jest namierzany przez kamerę i rozkruszany przy pomocy specjalnego lasera o wysokiej mocy. Zabieg przeprowadza urolog.

Celem umówienia się na zabieg trzeba zostać zakwalifikowanym przez urologa.

W celu umówienia na zabieg prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 732 44 99 44.

Powrót do strony głównej

Umów wizytę Kontakt

Adres

Jeżycka 44 Gabinety Lekarskie
ul. Jeżycka 44
60-685 Poznań

Rejestracja telefoniczna

+48 732 44 99 44